Tomáš Kuzár (vyveska.sk)


Má niekoľkoročné skúsenosti v oblasti informačných technológií. Momentálne pracuje ako projektový manažér v softvérovej firme. Spolu s manželkou je iniciátorom kresťanského portálu podujatí vyveska.sk. Je štatutárom občianskeho združenia Christin, ktoré sa venuje rozvoju kresťanského webu.

Tomáš, ty si s manželkou rozbehol projekt vyveska.sk, čím chceš aby bol tento projekt? To ťa iba tak napadlo v niekedy v noci, keď si premýšľal, alebo si videl takú potrebu? Aké boli začiatky tohto projektu a si spokojný s jeho vývojom a smerovaním?
Sami sme mali problém nájsť kresťanské podujatia na internete a rýchlo sme zistili, že veľa našich priateľov ma podobný problém. Vtedy sme začali rozmýšľať, čo s tým. Následne sme sa zúčastnili mediálneho školenia v Žiline v roku 2010. Boli tam zástupcovia kresťanských médií TV Lux, Lumen, TK KBS či hovorcovia diecéz. V prezentáciách redaktori spomínali, že majú problém dozvedieť sa, čo sa deje. To nás utvrdilo v názore, že kresťanský portál podujatí treba vytvoriť.
Chcel by som, aby vyveska.sk bola naďalej jedným z kanálov, cez ktoré sa dostáva ľuďom kresťanstvo. Doba sa rýchlo mení, technológie idú dopredu a rovnako sa musí meniť spôsob, ako sa viera a kresťanský životný štýl komunikuje. Každodenne sme bombardovaní informáciami a je dôležité, aby medzi nimi boli zastúpené aj hodnotné kresťanské podujatia, filmy, knihy či články.

Komunikuješ viac ako iní s rôznymi spoločenstvami, farnosťami, neziskovými organizáciami, firmami, vypozoroval si niečo kde by sme sa v kresťanských organizáciách potrebovali posunúť?
Medzi organizáciami sú rozdiely a nie je vhodné zovšeobecňovať, niektorým sa darí viac, iným menej. Všetci sa však potrebujeme neustále zlepšovať, posúvať dopredu a pracovať na sebe. Za jednu z výziev považujem profesionalitu. Ľudia v kresťanských organizácia by sa mali neustále vzdelávať, aby svoju prácu vykonávali dobre. Organizácie by si mali vhodne zadefinovať svoje ciele a snažiť sa ich plniť a mali by byť reálnymi partnermi v celospoločenskom dialógu.  Tiež považujem za dôležité, aby si organizácie dali záležať na dobrú informovanosť o svojej činnosti. Kresťanské organizácie toho robia pre spoločnosť veľmi veľa, ale nehovorí sa o tom.

Pracuješ ako projektový manažér vo veľkej firme, aké pozoruješ potreby neveriacich ľudí okolo teba a dá sa tam nejak pozitívne vplývať na firmu alebo kolegov?
Na neveriacich kolegov sa dá vplývať. Napríklad, jeden veriaci kolega odoberá Katolícke noviny a chodia mu každý týždeň na recepciu. Keď ide niekto okolo, tak si prelistuje. Považujem to za pekný nenásilný spôsob evanjelizácie. Tiež je fajn, keď sa človek usiluje o kresťanské čnosti a následne sa s ním lepšie spolupracuje. To je plus pre kolegov aj pre firmu.

Žiješ pri Viedni. Keď porovnáš život na Slovensku a v Rakúsku, kde vidíš pozitíva a negatíva života v týchto krajinách?
Žijeme v malej dedine pri Viedni. Je tu väčší pokoj, viac miesta na parkovanie, cyklistický chodník hneď blízko nás, potraviny od lokálnych farmárov. Na druhej strane, keď však prídeme na svätú omšu, kostol je prakticky prázdny a my sme tam suverénne najmladší návštevníci.

Ak by si mal k dispozícii 1.000 000 €, čo by si s nimi spravil?
Asi by som mal snahu rozbehnúť malý podnik, ktoré by pomohol zamestnať ľudí na východnom Slovensku. Za veľký vzor v tomto smere považujem Inštitút Krista Veľkňaza v Žakovciach, ktorý vedie farár Marián Kuffa. Niečo v zmysle výroku: keď dáš človeku rybu, zasýtiš ho na jeden deň, keď mu dáš udicu, zasýtiš ho na celý život. Čo tak teda rovno vytvoriť podnik na výrobu udíc?

Ktoré knihy alebo filmy si v poslednom čase videl a v čom ťa oslovili?
V poslednom čase ma zaujali knihy Katolík v politike od Giampaola Crepaldiho a Ortodoxia od G.K. Chestertona. Obe knihy poukazujú na významnú úlohu kresťanstva v spoločnosti. Niektoré politické či filozofické smery sa snažia vytlačiť kresťanstvo na okraj spoločnosti na úroveň hobby. Pritom opak je pravdou, kresťanstvo má čo povedať spoločnosti.

Ak by si mal možnosť stretnúť sa s dvoma osobami, ktoré by to boli?
Pápež František a emeritný pápež Benedikt XVI. Obaja sú veľké osobnosti našej doby.

V najbližších mesiacoch nás čaká na Slovensku viacero volieb. Čo by si odkázal voličom, prípadne politikom?
Politické témy sa v rámci Cirkvi otvárali hlavne pred voľbami  a to skôr všeobecne. Navyše, kresťania mali pocit, že politika je špinavá vec a kresťan do nej jednoducho nepatrí. Toto sa pomaly mení a mnoho kresťanov a kresťanských organizácií sa snaží do politiky a verejného života zapájať. Úspešná politika si vyžaduje hodnotovo zorientovaného voliča a práve kresťanstvo a sociálne učenie Cirkvi tu vie veľa pomôcť. Považujem za dôležité, aby sa kresťania starali o svoj intelektuálny život rovnako ako sa starajú o ten duchovný.

 
autor
Ja osobne začínam vynechávať slovo modlitba zo svojho slovníka. Zdá sa mi, že pod týmto slovom si väčšina kresťanov ..
 
autor
Posledné mesiace boli či už pre vládu alebo parlament veľmi hektické. Zavraždením novinára Janka Kuciaka a jeho ..
 
autor
Pán miluje, keď s ním kráčaš po ceste, ktorú ti vybral.
 
 
Tipy VER.sk
6.90 €
5.52 €

9.90 €
7.92 €

10.90 €
8.72 €

9.90 €
7.92 €


 
Tím
Chcem spolupracovať
Kde sa stretávame
Streda
Partneri
Informačné centrum
Spoločenstva pri Dóme sv. Martina
Rožňavská 17, 831 04 BRATISLAVA
Telefón: 02 / 555 71 397
E-mail: infocentrum@martindom.sk
 
Prihlásenie